r. Imieniny:
logo
LOTNICZA AKADEMIA WOJSKOWA 4 SKRZYDŁO LOTNICTWA SZKOLNEGO CENTRUM SZKOLENIA INŻYNIERYJNO - LOTNICZEGO SZKOŁA PODOFICERSKA SIŁ POWIETRZNYCH 41. BAZA LOTNICTWA SZKOLNEGO W DĘBLINIE AEROKLUB ORLĄT MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE 1 DĘBLIŃSKI BATALION DROGOWO MOSTOWY 22. BATALION LEKKIEJ PIECHOTY WOJSKOWE ZAKŁADY INŻYNIERYJNE S.A. WOJSKOWE ZAKŁADY LOTNICZE NR.1 S.A.

TROPEM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

09.03.2020
Wykadrowane zdjęcie przedstawiające uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie 6 marca 2020 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie uczczono „Żołnierzy Wyklętych”. Z klasami maturalnymi spotkały się Panie Anna Niedźwiecka i Grażyna Szczepańska. Tematem prelekcji byli żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego z Dęblina i okolic.

Pani Niedźwiecka opowiadała o swoim dziadku Janie Oleksym, żołnierzu ZWZ-AK i WiN, komendancie placówki w Stężycy. Pani Grażyna Szczepańska z Towarzystwa Przyjaciół Dęblina przedstawiła prezentację „Tropem Żołnierzy Wyklętych”. Zaprezentowano w niej losy dęblińskich żołnierzy, m.in. Zygmunta Matysiaka „Sępa”, Zygmunta Kęski „Świta”, Czesława Szlendaka „Maksa” i wielu innych. Dęblinianie walczyli w oddziałach „Orlika” Mariana Bernaciaka i „Zagona” Franciszka Jaskulskiego. Uczestniczyli w takich akcjach, jak zdobycie aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Puławach, bitwie w Lesie Stockim, uwolnieniu więźniów z pociągu pod Bąkowcem, ataku na placówkę UB i NKWD w Dęblinie.
 
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali tej nietypowej lekcji historii.
 
Grażyna Szczepańska
 
Link do artykułu na szkolnej stronie: http://zsz2deblin.pl/index.php/983-tropem-zolnierzy-wykletych
 
 TROPEM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH  TROPEM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH  TROPEM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Powrót