Wśród zaplanowanych działań były: wystawa pamiątek związanych z tą rocznicą, wystawa książek prezentujących drogę do niepodległości poprzez XIX-wieczne powstania i I wojnę światową. W bibliotece przygotowano wystawę „Dzieje i znaczenie symboli narodowych w życiu Polaków - godło, hymn, barwy narodowe, flaga”. W czytelni zorganizowano również wystawę fotografii pod hasłem „ W polskiej ziemi…”.
Uczniowie na godziny wychowawcze przygotowywali prezentacje multimedialne i referaty na temat „Sylwetki twórców polskiej niepodległości”. Nauczyciele poloniści zorganizowali konkursy literackie pod hasłem „Gdy myślę Polska”, konkursy na wiersze o tematyce patriotycznej, spotkania czytelnicze „Nasza Polska’, na których uczniowie czytali i słuchali samodzielnie wybranych fragmentów poezji i prozy. Odbyły się również konkursy ortograficzne tematycznie związane z rocznicą.
W oddziale przedszkolnym, w ramach akcji „Jak miło słuchać, gdy czyta tata”, odbył się cykl spotkań , na którym ojcowie dzieci czytali wybrane przez siebie fragmenty prozy poświęcone historii Polski.
Nauczyciele historii przeprowadzili konkursy wiedzy o twórcach niepodległej Polski.
W maju, w ramach obchodów odzyskania niepodległości biblioteka szkolna wraz z Klubem 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego zorganizowała międzyszkolny konkurs z okazji 100-lecia lotnictwa polskiego. Również w tym miesiącu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w plebiscycie „100 książek na stulecie odzyskania niepodległości”. Zaproponowane przez uczniów książki biblioteka zakupiła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Cała szkoła została udekorowana barwami narodowymi. Każda z klas organizowała swoje obchody święta. Uczniowie wzięli udział w koncercie pieśni patriotycznych i mieli również możliwość ich wspólnego śpiewania na koncercie grupy Limbos. Nie mniej interesujące dla naszych uczniów było przedstawienie grupy REKONSTRUKTO pod hasłem „ Ku niepodległości”.
Część uczniów miała możliwość wyjazdu do kina na film „Dywizjon 303 prawdziwa historia”. W październiku uczniowie klas VII wzięli udział w uroczystości patriotycznej w filii Masów Biblioteki Publicznej. Wysłuchali montażu literackiego przygotowanego przez Dyskusyjny Klub Książki, odbyli spotkanie z poetką, która recytowała swoje patriotyczne wiersze. Mieli możliwość porozmawiania z rówieśniczką naszej niepodległej Ojczyzny, która barwnie opowiadała o swoich losach. Na koniec grupa uczennic naszej szkoły z nauczycielką zaprezentowała koncert pieśni patriotycznych. Kotyliony na uroczystości miejskie również przygotowali uczniowie naszej szkoły.
Podsumowaniem obchodów była uroczystość patriotyczna, która 9 listopada zgromadziła całą społeczność szkolną. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy IIIa przedstawiając montaż literacko-muzyczny dla młodszych dzieci. Następnie uczniowie wszystkich klas malowali „pocztówkę dla Marszałka”. O godz. 11.11 wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Kolejnym punktem obchodów była inscenizacja przygotowana przez kółko historyczne, która przypominała wydarzenia historyczne związane z obchodzoną rocznicą. Kulminacją obchodów był koncert pieśni patriotycznej połączony z konkursem na najpiękniej wykonaną pieśń. Każda klasa prezentowała swoją pieśń, a jurorzy wybrali trzy najpiękniej zaśpiewane. Ostatnim akcentem święta było podsumowanie realizacji projektu edukacyjnego „Dęblin – moja mała Ojczyzna”. Uczniowie klasy VIIIb przedstawili film o zabytkach Dęblina, prezentację dotyczącą sławnych mieszkańców naszego miasta, różnice między językiem mieszkańców Dęblina a językiem ogólnopolskim oraz film „W świecie potraw dęblińskich”. Uczniowie klasy VIIa zaprezentowali samodzielnie nakręcony film „Polscy lotnicy w bitwie o Anglię”. Nasi uczniowie brali również udział w uroczystościach miejskich obchodów Święta Niepodległości, uczestnicząc we Mszy św. za Ojczyznę i w apelu poległych.
Małgorzata Ługowska-Wojdat