Organizatorami konkursu byli: Joanna Zasada Noemi ( nauczycielka i poetka ) oraz Szkoła Podstawowa PRO FUTURO w Warszawie. Nasi uczniowie zostali finalistami konkursu, na który wpłynęło 657 wierszy z całej Polski.
O randze wydarzenia świadczy jury składające się ze znawców literatury i wielbicieli poezji (m. in. aktor Jan Nowicki). Galę konkursu poprowadziła organizatorka – Noemi, a wśród zaproszonych gości, którzy recytowali wiersze dzieci i młodzieży ( ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów ) znaleźli się: Teresa Lipowska, Joanna Dukaczewska, Maciej Mikołajczyk, Bartosz Mazurkiewicz, Marcin Janos Krawczyk.
Niezwykłe wzruszenie czekało naszych finalistów i ich opiekunów w chwili otworzenia 9 Gali. Noemi zapowiedziała zaprezentowanie jako pierwszego, szczególnego utworu, który, według niej, był mottem uroczystości.
Gdy aktor, Marcin Janos Krawczyk odczytał tytuł zapowiedzianego wiersza „ Jak żyć?” Jakuba Rybaka, popłynęły łzy wzruszenia.
Jakub Rybak i Łucja Zborowska otrzymali równorzędne wyróżnienia i nagrody książkowe. Kiedy zostali zaproszeni na scenę po odbiór dyplomów i książek, pani Teresa Lipowska zapytała Jakuba, czy tak dojrzały wiersz napisał samodzielnie. Kuba z ręką na sercu (co obrazuje jedno ze zdjęć) potwierdził, ze wiersz stworzył sam.
Po wręczeniu nagród i wyróżnień nastąpił czas na autografy oraz zdjęcia ze sławnymi artystami.
Gala dostarczyła nam wielu artystycznych doznań i emocji. Była to prawdziwa uczta duchowa. Miała charakter widowiska teatralnego – prezentowane utwory poetyckie były przeplatane piosenkami poetyckimi w wykonaniu artystek- Danuty Stankiewicz i Anny Bystroń.
Ten niezwykły dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci Łucji i Jakuba. A może zainspiruje ich do dalszego pisania wierszy, gdyż to nie były pierwsze próby poetyckie młodych twórców. Byli już nagrodzeni w szkolnym konkursie poetyckim zorganizowanym z okazji 50- lecia Szkoły Podstawowej nr 5.
Anna Grządka