Po wielogodzinnej podróży autokarem na dystansie ok. 1700 km w środowe przedpołudnie (5 października) dęblinianie rozpoczęli zwiedzanie tego pięknego miasta od „mocnego uderzenia”, tj. wjazdu na Wieżę Eiffla oraz rejsu statkiem po Sekwanie. Później przyszła pora na Panteon – miejsce pochówku wielu zasłużonych dla Francji osób, w tym naszej rodaczki Marii Skłodowskiej - Curie. Pierwszy dzień zwiedzania zakończył się spacerem po Ogrodach Luksemburskich, przez Dzielnicę Łacińską aż do katedry Notre Damme. Po obiadokolacji uczestnicy wycieczki, udali się na nocleg do hotelu w pobliżu portu lotniczego im. Charlesa de Gaulle’a.
Następny dzień rozpoczął się od wejścia na kolejny symbol stolicy Francji - Łuk Triumfalny, skąd nasi „turyści” także mogli podziwiać panoramę tego pięknego miasta, z nieco innej perspektywy niż dnia poprzedniego. Następnym punktem programu, po spacerze po Polach Elizejskich, było zwiedzanie centrum Paryża oraz wizyta w muzeum perfum Fragonard, gdzie niektórzy zaopatrzyli się w atrakcyjne „pamiątki”. Na koniec dnia młodzież miała możliwości dokonania zakupów w słynnej galerii Lafayette.
Pierwszym czwartkowym punktem programu było zwiedzanie zabytkowej nekropolii Pere Lachaise z grobami słynnych postaci m. in. kompozytora Fryderyka Chopina, pieśniarki Edith Piaf, rockmana Jima Morrisona, czy pisarza Oscara Wilde’a. Większą część popołudnia zajął wyjazd do podparyskiego Wersalu oraz zwiedzanie tamtejszego monumentalnego pałacu, rezydencji króla Ludwika XIV, a także miejsca podpisania najważniejszego traktatu pokojowego z czerwca 1919 roku, kończącego I wojnę światową. Finałowym punktem dnia było wejście na wzgórze Montmarte ze słynną bazyliką Sacre-Coeur, licznymi sklepami z pamiątkami oraz kolejną, zapierającą dech w piersiach panoramą miasta.
W piątek nadszedł czas pożegnania z Paryżem. Zanim to nastąpiło, wycieczka udała się do muzeum Orsay, gdzie w budynku dawnego dworca kolejowego zgromadzono wspaniałą kolekcję rzeźb, ale przede wszystkim ogromną ilość obrazów, głównie impresjonistów i postimpresjonistów. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie jednego z najsłynniejszych muzeów świata – Luwru - gdzie nasi uczniowie pośród wielojęzycznego tłumu turystów z całego świata, mogli zobaczyć słynny obraz Mona Lisę. Po ostatnich zakupach wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Do Dęblina szczęśliwie dotarliśmy w niedzielę ( 9 października) tuż po godz. 17.00. Była to niezapomniana dla nas wszystkich wyprawa, do której będziemy wracać z sentymentem…
Wojciech Joński
Więcej zdjęć na stronie ZSO:http://www.lo.deblin.pl/zso-deblin/aktualnosci-zso/1345-wycieczka-uczniow-zso-w-deblinie-do-paryza