Wykaz dęblińskich przedszkoli, szkół i placówek dostępny jest pod adresem: https://www.deblin.pl/oswiata/placowki-oswiatowe.html
W celu zapisania dziecka do szkoły/przedszkola należy złożyć wniosek o przyjęcie oraz okazać dokumenty potwierdzające dane osobowe, np. paszport, akt urodzenia, w przypadku przyjęcia do szkoły, w miarę możliwości, również dokument potwierdzający etap edukacji (świadectwo, zaświadczenie). Jeżeli takiego dokumentu nie ma, należy napisać oświadczenie o sumie ukończenia lat nauki ze wskazaniem placówki, do której uczeń uczęszczał.
Edukacja uczniów z Ukrainy odbywa się w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, uregulowana jest w art. 165 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) oraz w rozporządzeniu MEN z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1283).
Mając na względzie obowiązujące, wyżej wymienione akty prawne, osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi nauki, korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na warunkach dotyczących obywateli polskich do ukończenia 18 lat lub do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. O przyjęciu ucznia do szkoły decyduje dyrektor szkoły.
Dla osób, które wymagają dostosowania procesu kształcenia do ich potrzeb i możliwości edukacyjnych, a także dostosowania formy organizacyjnej wspomagającej efektywność ich kształcenia, mogą być organizowane oddziały przygotowawcze. Nauczanie w oddziale przygotowawczym jest prowadzone według realizowanych w szkole programów nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów. Zajęcia edukacyjne prowadzą nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych, którzy mogą być wspomagani przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia ucznia. Uczniowie mają dodatkowe zajęcia z języka polskiego, nauka języka polskiego prowadzona jest według programu nauczania opracowanego na podstawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców. W klasie przygotowawczej uczniowie mogą uczyć się codziennej komunikacji, ale też wyrażeń z matematyki, przyrody, historii i innych przedmiotów szkolnych, mają szansę poznawać polską kulturę, miasto, brać udział w lekcjach tematycznych i zajęciach integracyjnych.
W Dęblinie rozważa się uruchomienie oddziałów przygotowawczych, które funkcjonowałyby w:
UWAGA! Termin rozpoczęcia działalności oddziałów przygotowawczych uzależniony jest od zainteresowania stosownej grupy uczniów.
Osoby, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do:
Miasto Dęblin oferuje również możliwość edukacji dzieciom i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w wyspecjalizowanych placówkach:
Miejski Dom Kultury w Dęblinie od dnia 19 marca 2022 r. rozpocznie organizację kursów z języka polskiego dla uchodźców (osób dorosłych) oraz zajęcia integracyjne z pedagogami i psychologami z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Dęblinie.
Szczegółowych informacji odnośnie edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy, zapisów do szkół i przedszkoli udzielają dyrektorzy placówek oświatowych.
Przydatne linki:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy