r. Imieniny:
logo

DĘBLIN- TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2016 „BIBLIOTEKA INSPIRUJE”

24.05.2016
Dęblin- TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2016 „BIBLIOTEKA INSPIRUJE” Tegoroczny Tydzień Bibliotek już za nami. Pora więc, żeby przedstawić, co przez te kilka dni działo się w naszych placówkach.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

KINO W BIBLIOTECE

w dniu 10 maja odbyły się 2 seanse filmowe dla przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola Nr 1. Dzieci obejrzały bajkę „Wyprawa po magiczne serce”,

12 maja film animowany „Samoloty” obejrzały dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

NOC BIBLIOTEK

Zgodnie z hasłem tegorocznego tygodnia bibliotek „Biblioteka inspiruje” postanowiliśmy zainspirować przybyłe do naszej placówki panie do dbania o swoje zdrowie i urodę. Dlatego też na nasze wieczorne spotkanie, które rozpoczęliśmy o godz. 19 zaprosiliśmy przedstawicielki różnorodnych zawodów i profesii.

Spotkanie rozpoczęła Pani Katarzyna Ćwik – masażystkai fizjoterapeutka, która opowiedziała o masażach zdrowotnych i rekreacyjnych, pokazała kilka technik relaksacyjnych i rozluźniających do samodzielnego wykonania w domu.

Tajniki pielęgnacji włosów zaprezentowała fryzjerka Pani Iwona Wiącek. Opowiedziała o nowinkach fryzjerskich, zaprezentowała preparaty kosmetyczne i udzieliła porad jak je właściwie dobierać.

Preparaty zdrowotne, pielęgnacyjne i kosmetyczne firmy Forewer zaprezentowała Pani Marta Pieńkosz, zachęcając nasze uczestniczki do sięgania po naturalne preparaty, które oferuje nam przyroda.

Następnie kosmetyczka Pani Hanna Pawlik wraz ze swoją asystentką Panią Magdą opowiedziały o pielęgnacji twarzy,  o sposobie doboru odpowiednich kosmetyków oraz o najnowszych zabiegach wykonywanych na tę partię ciała. Podczas prezentacji na twarzy jednej z uczestniczek został wykonany zabieg oczyszczający i pielęgnacyjny.

Na zakończenie spotkania głos zabrała Pani Hanna Kowalewska reprezentująca firmę Avon, która zaprezentowała szeroką gamę produktów tej firmy, wykonała zabiegi pielęgnacyjne na dłoniach naszych uczestniczek oraz przeprowadziła loterię, dzięki której niektóre panie wzbogaciły się o nowe produkty kosmetyczne.

FILIA WIŚLANA

W dniach 11 i 12 maja wystawione zostało przedstawienie pt.: „Wróżki” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Nr 3. Spektakl przygotowały panie Ewa Fuks i  Danuta Miłosz. Pierwszego dnia spektakl obejrzały przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Nr 3. Następnego dnia zaproszeni zostali uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 5. W ciągu dwóch dni młodzi aktorzy grali swoje przedstawienie trzykrotnie.

FILIA RYCICE

„KLUB MILIONERÓW”

W dniu 10 maja odbyła się uroczystość podsumowująca VIII edycję konkursu czytelniczego „Klub Milionerów”, czyli akcję popularyzującą czytanie wśród dzieci i młodzieży. W tegorocznej edycji konkursu, wzięło udział 57 uczniów z klas IV-VI Zespołu Szkół Nr 3. Nagrodzono 15. uczestników a 10. otrzymało wyróżnienia.

MISTRZAMI CZYTANIA zostali:

 

    w klasie IV –Weronika Sycha

    w klasach V – Patrycja Olek i Mateusz Miazga

    w klasach VI – Weronika Dąbrowska i Dominik Sycha

 

„BOHATEROWIE NASZYCH BAJEK”

W dniu 11 maja nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt.: „Bohaterowie naszych bajek”. Skierowany on był do uczniów klasy III Zespołu Szkół Nr 3 oraz przedszkolaków oddziału „Ufoludki” w Miejskim Przedszkolu Nr 3.

Zadaniem dzieci było namalowanie dowolną techniką ulubionej postaci z bajki W przedszkolu dzieci mogły wykonać prace przy pomocy rodziców, a uczniowie w szkole musieli zrobić to samodzielnie. Wszystkie prace były bardzo ładne, ciekawe a niekiedy oryginalne. Większość dzieci nawiązała do swoich bohaterów książkowych, a tylko nieliczni do ulubionych postaci internetowych.

W przedszkolu nagrodę główną za ilustrację „Elzy” otrzymała Julia Czerska, a wyróżnienie powędrowało do Emilii Kalbarczyk za pracę pt. „Kubuś bawi się w chowanego”.

W szkole nagrodę za I miejsce otrzymała Martyna Lesisz za „Koziołka Matołka”, za II miejsce i „Kota w butach” nagrodę otrzymał Aleksander Kwieciński, za III miejsce i „Czerwonego Kapturka” nagrodę otrzymała Martyna Sikorska.

FILIA MASÓW

„Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT”

12 maja odbyła się impreza „ Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT”, której celem była prezentacja pracy z czytelnikiem w różnym wieku oraz podsumowanie IV edycji konkursu czytelniczego „Mistrz Czytania

 

Spotkanie rozpoczął występ literacko-wokalny „W krainie książki”, przygotowany przez dzieci z klasy II Zespołu szkół Nr 4 pod kierunkiem Pani Janiny Jędrys. Młodzi wykonawcy poprzebierani w stroje postaci z bajek zaprezentowali najpiękniejsze i najbardziej znane baśnie H. CH. Andersena. Następnie członkinie Dyskusyjnego klubu Książki zaprezentowały wiersze i piosenki o wiośnie oraz bohaterach sienkiewiczowskich.

Po występach artystycznych nastąpiła najbardziej oczekiwana chwila przez wszystkie dzieci – ogłoszenie wyników IV edycji konkursu czytelniczego „Mistrz Czytania”. Eliminacje w konkursie trwały 7 miesięcy, przystąpiło do nich 112 uczniów z klas I-III Zespołu Szkół Nr 4. Podsumowując aktywność czytelnika, sposób prezentacji fragmentów książki oraz znajomość treści przeczytanych utworów  Mistrzami Czytania zostali:

    w klasie I – Kuba Marzec

    w klasach II – Ania Jaworek

    w klasach III – Natalia Pasik

Wyróżnienia otrzymali:

w klasie I: Michał Miszczak, Paweł Zdybla, Julia Prociewicz, Adrian Mokrzyński, Przemysław Ciosa, Maja Przybysz i Gabriela Turek.

w klasie II: Oliwia Baciarska, Kacper Kozłowski, Aleksandra Papis, Lena Sadurska, Krystian Machoń, Paulina Łyjak, Bartosz Skóra ,Oliwia Ścibior, Anna Usiatycka, Oliwia Charkot, Aleksandra Czapla, Kacper Banasik, Kamil Krzemiński, Emilia Ostasz, Zuzanna Nogal, Anna Gosk, Szymon Błagowieszczeński, Julia Bors, Paulina Kamińska, Wojciech Kłaczyński, Marcel Kurka, Paulina Rycerz  i Dawid Turka.

w klasie III: Julia Kalbarczyk, Kinga Kolbus, Aleksander Lech, Emilia Olender, Mateusz Posima, Julia Papis, Oliwia Saracen, Natalia Cioch, Mateusz Kasperski, Aleksandra Kulik, Igor Mazur, Agata Mazur, Wiktoria Piotrowska, Patrycja Sucharzewska.

Mottem przewodnim konkursu były słowa wiersza W Kalbarczyk:

"Biblioteka to zaczarowany świat, który czeka na odkrycie."

 

SEMINARIUM WYJAZDOWE

Tydzień bibliotek zakończyliśmy na powiatowym seminarium wyjazdowym do Woli Okrzejskiej, gdzie w nawiązaniu do obchodów roku Henryka Sienkiewicza zwiedziliśmy jego muzeum, miejsce gdzie nasz Noblista przyszedł na świat. Po drodze wstąpiliśmy do Okrzei, gdzie znajduje się jego kopiec. Na zakończenie spotkania spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku, gdzie podczas pieczenia kiełbasek, wymienialiśmy się informacjami ze swojej pracy zawodowej i codziennego życia. W naszym seminarium oprócz bibliotekarzy wzięła udział spora grupa naszych czytelników, którzy również miło, sympatycznie   i efektywnie spędzili czas z nami.

 

NAGRODY I PODZIĘKOWANIA

Honorowy Patronat nad konkursem „Klub Milionerów” i „Mistrz Czytania” objęła Burmistrz Miasta Dęblin– Pani Beta Siedlecka, która ufundowała część nagród dla laureatów. Pozostałe nagrody książkowe zostały ufundowane przez naszą placówkę i Zespół Szkół Nr 4.

Wszyscy laureaci i osoby wyróżnione otrzymały pamiątkowe dyplomy i zostały obdarowane słodkościami.

Na każdej uroczystości gościliśmy przedstawicieli władz naszego miasta oraz jednostek samorządowych. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta -Pani Beata Siedlecka, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych - Pani Anna Wojdyło-Pawlak, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Dęblin - Pan Henryk Wiejak i Andrzej Banaś oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli w osobach: Elżbieta Trzaskowska, Małgorzata Ługowska-Wojdat, Anna Dominiak i Małgorzata Wnuk.

Serdecznie podziękowania kierujemy również pod adresem kadry pedagogicznej wszystkich placówek współpracujących z nami. Są to panie: Ewa Fuks, Danuta Miłosz, Anna Bartoszuk, Karolina Rymkiewicz-Rogacka, Alina Podlaska, Anna Wiącek, Magdalena Walas-Bryl i Janina Jędrys.

Powrót