r. Imieniny:
logo
LOTNICZA AKADEMIA WOJSKOWA 4 SKRZYDŁO LOTNICTWA SZKOLNEGO CENTRUM SZKOLENIA INŻYNIERYJNO - LOTNICZEGO SZKOŁA PODOFICERSKA SIŁ POWIETRZNYCH 41. BAZA LOTNICTWA SZKOLNEGO W DĘBLINIE AEROKLUB ORLĄT MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE 1 DĘBLIŃSKI BATALION DROGOWO MOSTOWY 22. BATALION LEKKIEJ PIECHOTY WOJSKOWE ZAKŁADY INŻYNIERYJNE S.A. WOJSKOWE ZAKŁADY LOTNICZE NR.1 S.A.

MUZEALNE WIECZORY FILMOWE

13.02.2019
MUZEALNE WIECZORY FILMOWE 26.02.2019 r. godz. 17.00 MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLIN ul. Lotników Polskich 1

MUZEALNE WIECZORY FILMOWE

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu Muzealne wieczory filmowe.

26 lutego 2019 r o godzinie 17.00 naszym gościem będzie scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych Zdzisław Cozac.

Podczas spotkania nastąpi pokaz ostatniego filmu Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski”, który nosi tytuł „Droga do królestwa”. Film ten zrealizowany został w ramach przedsięwzięć poświęconych 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentuje drogę podboju przez Mieszka I ziem, które stały się fundamentem Polski.

DROGA DO KRÓLESTWA (52 min.)

Scenariusz i reżyseria: Zdzisław Cozac

Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Andrzej Buko, prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk

„Droga do królestwa“ ukazuje podbój przez Mieszka I ziem, które stały się fundamentem Polski. Jaki obszar zdołał opanować Mieszko I w czasie swoich rządów? Znaną z podręczników szkolnych mapę jego państwa wydedukowano z niejasnego opisu granic, zawartego w dokumencie zwanym „Dagome iudex“. Mapa ta, przypominająca w zarysach terytorium dzisiejszej Polski, może jednak budzić wiele zastrzeżeń. Film jest próbą weryfikacji popularnej mapy państwa Mieszka I poprzez poszukiwanie archeologicznych śladów pierwszych Piastów w różnych regionach naszego kraju: od Bałtyku po Tatry. Ślady te to pozostałości po drewniano-ziemnych fortyfikacjach, zbudowanych w konstrukcji hakowej w II połowie X wieku. Autorzy filmu pokazują miejsca, gdzie takie ślady stwierdzono, i takie, w których przypuszczalnie powinny być, jednak dotąd jeszcze ich nie odkryto.

W trakcie tego „archeologicznego śledztwa“ pojawiają się odpowiedzi na pytania: na jakich terenach Mieszkowi mogło szczególnie zależeć? Skąd czerpał środki na uzbrojenie swej drużyny i budowę potężnych grodów? Kiedy wywalczył dostęp do Bałtyku? Dlaczego zajmując tereny dzisiejszego Śląska i Małopolski nie napotkał tam grodów zbudowanych przez Czechów? Czy na pewno podbił Grody Czerwieńskie? Jakie znaczenie dla Mieszka I miało zdobycie Krakowa i dlaczego właśnie tam zakończył swoją grę o grody?

Zdzisław Cozac – scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych.

W koprodukcji z TVP realizuje autorski projekt pt. „TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI“. W serii tej powstały filmy: „Wyspa władców“ (2012), „Miasto zatopionych bogów“ (2013), „Ukryte gniazdo dynastii“ (2014), „Krzyż i korona“ (2016) oraz „Droga do królestwa“ (2018).

Za filmy tej serii uzyskał ponad 20 nagród na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, w tym Filmowego Ziemowita dla najlepszego filmowego projektu edukacyjnego oraz nagrodę Arkeolan Międzynarodowego Festiwalu Filmów Archeologicznych w Irunie – Hiszpania. Zdobywca tytułu Popularyzator Nauki 2016 w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Agencji Prasowej.

zwiastun filmu- Youtube <https://www.youtube.com/watch?v=gJZLp3xm83k>

Inni o autorze

Zdzisław Cozac przedstawia problemy początków Polski w atrakcyjnej, artystycznej formie, a jednocześnie odpowiedzialnie naukowo.

[prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk, historyk – mediewista]

Archeologii polskiej trudno przebić się na czołówki gazet, programów telewizyjnych czy radiowych. Polskim objawieniem ostatnich lat w tej dziedzinie jest Zdzisław Cozac, twórca i producent w jednej osobie, którego popularnonaukowe filmy robione są według najlepszych światowych standardów.

[Joanna Orłowska-Stanisławska, autorka artykułów w „National Geographic“, „Focusie“, „Archeologii Żywej“]

Zdzisław Cozac to wielki mistrz historycznych dokumentów. Każdym z nich przypomina czym kiedyś zachwycaliśmy się i czego zazdrościliśmy kanałom Discovery czy National Geographic. Tyle, że Cozac opowiada o naszej historii! Bardzo wielkie polecenie!

[Wojciech Krzyżaniak, recenzent telewizyjny]

Inspiracją w pracy były też dla mnie świetne filmy Zdzisława Cozaca o początkach państwa polskiego – od „Wyspy władców i „Miasta zatopionych bogów“ przez „Ukryte gniazdo dynastii“ aż do najnowszego…

[Elżbieta Cherezińska, autorka bestsellerowych powieści historycznych ]

Zdzisławowi Cozacowi udało się wypracować własny, oryginalny styl filmowego opowiadania o historii sprzed tysiąca lat, o początkach Polski. Tymi filmami zachwyca widzów.

[Paweł Woldan, scenarzysta i reżyser, członek jury festiwali filmowych]

MUZEALNE WIECZORY FILMOWE

Zapraszamy- wstęp wolny!

Powrót