Głównym celem wyjazdu był Lwów, lecz na trasie zaplanowano zwiedzanie niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Miejsce to napawało przerażeniem, w powietrzu czuć było zbrodnię jaką naziści wykonali na Żydach. Następnym punktem był zamek w Żółkwi – znajduje się on w południowo-zachodniej części miasta Żółkiew na zachód od Lwowa. Jest dawną siedzibą hetmana Stanisława Żółkiewskiego i rodu Sobieskich. Grupa mogła tam podziwiać z zamkowej wieży panoramę miasta Żółkiew. Wieczorem dotarli do Lwowa.
Kolejny dzień zmagań to odwiedziny w Drohobyczu partnerskim mieście Dęblina i w Truskawcu mieście uzdrowiskowym. Mieszkańcy naszego powiatu zapoznali się z architekturą i historią Polaków żyjących na tych ziemiach. Niesamowitą atrakcją były odwiedziny w delfinarium w Truskawcu i akrobatyczny pokaz delfinów i fok. Jeden z uczestników polskiej wycieczki wykupił dodatkowy pakiet, który zapewniał krótką kąpiel z delfinami…
Niedziela to trzeci i ostatni dzień wycieczki. W tym dniu polska grupa odwiedziła cmentarz Łyczakowski i cmentarz Orląt Lwowskich. Są to miejsca szczególnie ważne dla Polaków. Przedstawiciele władz samorządowych z powiatu Ryckiego na czele z Burmistrz Miasta Dęblin Beatą Siedlecką oraz delegacja mieszkańców Miasta Dęblin złożyli kwiaty na mogile uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, poległych w latach 1918–1920. Odwiedzono również min. grób polskiej poetki i nowelistki okresu realizmu Marii Konopnickiej.
Przewodnikiem głównym towarzyszącym przez cały wyjazd była Diana Skowron. Dodatkowo podczas zwiedzania Ukrainy polska grupa wspierała się ukraińskim przewodnikami i ich wiedzą. Wycieczka miała charakter patriotyczno - edukacyjny.
Zachęcamy do obejrzenia foto relacji.