Wydarzenie zorganizowane z okazji 80. Rocznicy utworzenia Armii Krajowej przy wsparciu Burmistrza Miasta Dęblin
PROGRAM:
„Żołnierze Podziemia – Epopeja Dęblińska”
Dęblińska konspiracja, związek Walki Zbrojnej, a następnie Armia Krajowa, była bardzo aktywną i najliczniejszą w Obwodzie Puławskim, razem z okolicznymi placówkami liczyła ponad 600 członków. Niestety w lokalnych publikacjach słyszy się jedynie o żołnierzach „Dulika” utożsamianego ze środowiskiem ryckim.
Praca nad publikacją trwała przez dziewięć lat od 2001 do 2010 roku, kiedy to autor opracowywał materiały archiwalne zgromadzone w Instytucie Pamięci Narodowej dotyczące wydarzeń i losów żołnierzy AK z terenu Dęblina i okolic.
Praca obejmowała kopiowanie tysięcy stron akt ze śledztw i opracowań sporządzanych przez UB-eków z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Garwolinie. Udało się skompletować ponad 100 teczek personalnych aresztowanych i więzionych żołnierzy AK.
Książka należy do literatury faktu, okraszana jest ogromną ilością 559-ciu dokumentalnych zdjęć. Nazwiska, daty i przebieg wydarzeń są prawdziwe – oparte o dokumenty z archiwów IPN.
Publikacja ukazała się w oparciu o wymuszone zeznania maltretowanych przez UB-eków więzionych żołnierzy AK oraz na podstawie sporządzanych przez Resort list i zestawień członków niepodległościowego podziemia. Ta żmudna praca polegała na ustaleniu nazwisk 544 członków AK – mieszkańców Ireny i okolicznych placówek takich jak Masów, Rycice, Bobrowniki, Mierzwiączka, Michalinów, Młynki i Zdżary.
Książka składa się z dwóch tomów liczących po 400 stron. Tom I zawiera 12 rozdziałów.
Zaczyna się krótką historią Dęblina zawartą na starych fotografiach
Następnie autor przenosi czytelnika okres dwudziestolecia międzywojennego gdzie zamieszcza opis życia w osadzie gminnej Irena,
Bestialski najazd Niemców na Polskę, wkroczenie wojsk hitlerowskich do Dęblina.
I tu się zaczyna opis okupacji w Dęblinie - życie okupacyjne w pigułce.
W tym zagłada Żydów Ireńskich. Opis bestialstwa hitlerowców i zabójstwo 80 tys. jeńców sowieckich w obozie zagłady w Twierdzy Śmierci.
Powstawanie struktur konspiracyjnych Związku Walki Zbrojnej przekształconego w 1942r. w Armię Krajową. Dębliniacy walczący w oddziałach partyzanckich „Orlika”, „Hektora”, „Zagona” i „Argila”. Opisy akcji sabotażowych i największych akcji bojowych „Zagona”, jakie dominujący udział mieli Dębliniacy. Wreszcie ostatnie dni okupacji i wyzwolenie Dęblina.
Tom III, to Dębliński PANTEON AK, prezentowane są 53 obszerne biografie najdzielniejszych żołnierzy oddziałów partyzanckich i najwybitniejszych dowódców i organizatorów podziemia niepodległościowego.
W drugiej części przedstawione są alfabetycznie od A do Z – 544 sylwetki członków ZWZ, AK i WiN mieszkańców Dęblina działających w konspiracji w latach 1939-1946.
Autor:
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Towarzystwo Przyjaciół Dęblina
Miasto Dęblin Pozytywnie