Zebrana publiczność podziękowała artyście gromkimi brawami, za co otrzymali dodatkowy utwór, wykonany poza programem koncertu. Tuż po koncercie, w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Dęblina Aneta Piwońska i Grażyna Paczek wręczyły artyście bukiet kwiatów i gratulację pięknie wykonanego koncertu. Podziękowania złożyła również Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, wręczając artyście upominki związane z naszym miastem. Następnie każdy ze słuchaczy mógł osobiście porozmawiać z artystą, zrobić sobie wspólne zdjęcie, czy zakupić płytę CD. Koncert zaliczamy do udanych.
Nie było to jednak ostatnie spotkanie z muzyką organową w tym roku. Następne koncerty odbędą się 17/24 i 31 lipca o godz. 18:00 w kościele pw. Piusa V Papieża w Dęblinie. Już w następną niedzielę będziemy mogli posłuchać organisty Łukasz Romanka. Serdecznie zapraszamy do udziału.
Organizatorami koncertów są:
Biografia Stanislava Šurina:
Stanislav Šurin urodził się w 1971 roku w Trnavie. Studiował w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie, Konserwatorium Diecezjalnym we Wiedniu, Wyższej Szkole Sztuk w Bratysławie (klasa organów prof. Ivana Sokola) oraz prywatnie u prof. Johanna Trummera w Grazu. Recitale organowe wykonywał w Europie, USA, Meksyku, Kanadzie, Japonii, Hongkongu, Rosji, Uzbekistanie i Kazachstanie. Nagrywał solowe płyty organowe między innymi w katedrze w Graz, w Schubertkirche w Wiedniu, w katedrze w Trnawie.
Jest założycielem i organizatorem festiwali organowych w Trnavie, Pieszczanach, Skalicy, katedrze w Bratysławie i wielu innych ośrodkach. Pełni funkcję doradcy przy remontach i rekonstrukcjach zabytkowych organów oraz przy budowie nowych organów (m.in. Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie, Katedra św. Emeráma w Nitrze itp.). Zajmuje się również tym zagadnieniem jako publicysta i organizator. W 2000 roku zorganizował międzynarodową konferencję organologiczną poświęconą zagadnieniu ochrony organów historycznych. Wykłada na Katolickim Uniwersytecie – Instytucie Sztuki Sakralnej w Spiskiej Kapituli.
Zajmuje się również kompozycją. Jest autorem Mszy trnawskiej, która oprócz Słowacji była wykonywana w Budapeszcie, Czelabińsku i Seattle.
W 2009 r. otrzymał Nagrodę im. Sebastiana Bacha za niezwykły wkład w propagowanie spuścizny kompozytorskiej Jana Sebastiana Bacha dla współczesnych, a w 2016 r. otrzymał nagrodę Konferencji Episkopatu Słowacji za "osobisty wkład w wartości chrześcijańskie w kulturze na Słowacji" (nagroda Fra Angelica).
Miasto Dęblin Pozytywnie