Uroczystego otwarcia VIII edycji spotkania z muzyką organową dokonała Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka oraz w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Dęblina Aneta Piwońska. Prowadzącym/konferansjerem VIII spotkanie był Artur Kułak – parafialny organista.
Po uroczystym otwarciu mogliśmy przejść do meritum sprawy i wsłuchać się w koncert Renate Stivirina dr sztuki muzycznej, która studiowała w Akademii Muzycznejim. J. Vītolsa w Rydze w klasie kompozycji Artura Maskata oraz w klasie fortepianu Rafi Haradżanjana i Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy oraz kompozycji prof. Józefa Rychlika). Zgłębiała również tajniki muzyki komputerowej w klasach Magdaleny Długosz, Krzysztofa Knittla oraz Mateusza Bienia, a także studiowała muzykę filmową, komputerową i twórczość audiowizualną w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz Akademii Muzycznej im. G. I K. Bacewiczów w Łodzi. Uczestniczyła w licznych kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez m.in. Tona Koopmana, LudgeraLohmana, Gerharda Gnanna, Pietera van Dijka, Wolfganga Zerera, Martina Schmedinga, Hansa Jürgena Kaisera, Juliana Gembalskiego, Karola Mossakowskiego. Jako organistka koncertowała na Łotwie, Litwie, w Polsce, w Niemczech
i w Holandii Jest laureatką nagród i wyróżnień w konkursach kompozytorskich (Łotwa, Włochy), fortepianowych (Łotwa, Estonia, Rosja) oraz organowych (Włochy, Polska). Stypendystka Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009-2014) oraz fundacji Vilis i Marty Vītols na Łotwie (2005-2009). Jej utwory wydawane są przez wydawnictwo łotewskie Musica Baltica oraz wykonane i nagrywane na płyty CD w Europie, Kanadzie, Ugandzie, Australii.
W tym dniu odbył się drugi koncert z serii VIII - ych Międzynarodowych Spotkań z Muzyka Organową w Dęblinie. Tym razem przed publicznością wystąpił Archidiecezjalny chór Chłopięco Męski.
„Pueri Cantores Lublinenses” został powołany dekretem 23 maja 2015 roku w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez Abp Stanisława Budzika Metropolitę Lubelskiego. Chór ma swoją siedzibę przy Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji w Lublinie (Parafia MB Różańcowej). Założyciele, dyrygentem i dyrektorem chóru jest ks. Attila Honti. Podstawowym zadaniem chóru jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystych liturgii w Archidiecezji, nawiązując przez to do wielowiekowej tradycji kościelnej śpiewu chórów chłopięcych w Kościołach Katedralnych i Bazylikach. 21 kwietnia 2016 r. Metropolita Lubelski mając na względzie rozwój i dobro duchowe chóru Archidiecezjalnego, powołał dekretem publiczne stowarzyszenie wiernych Archidiecezjalny Chór Chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses. W 2019 roku podczas Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu chórów w Szekesfehervar na Węgrzech chór zdobył złoty dyplom zaś od Prezydenta miasta Lublina Medal 450-lecia Unii Lubelskiej. Chór posiada liczne nagrania audio oraz video zarówno dla rozgłośni radiowych takich jak Bartók Radio w Budapeszcie jak i TVP.
Artyści po koncertach zostali nagrodzeni długimi owacjami na stojąco przez zgromadzonych słuchaczy jak również otrzymali od przedstawicieli władz samorządowych miasta i członków Towarzystwa Przyjaciół Dęblina gratulacje, podziękowania i bukiety kwiatów.
Zapraszamy do obejrzenia foto galerii i uczestnictwa w następnych koncertach, które odbędą się
w dniach 10/17/24 i 31 lipca br. o godzinie 18:00 (po mszy wieczorowej o godz. 17:00) w Kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie.
Tekst: Kamil Krypski
Zdjęcia: Aneta Piwońska
Miasto Dęblin Pozytywnie