Uroczystość rozpoczęła się poranną zbiórką przed Ratuszem Miejskim. Wciągnięto flagę Polski na maszt oraz odśpiewano Hymn Narodowy. Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka odczytała Odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Województwie Lubelskim. Następnie odbyło się złożenie kwiatów przed pomnikiem „Niepodległości” przez instytucje i organizacje społeczne (lista składających kwiaty pod artykułem).
W kościele p.w. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy odbył się koncert okolicznościowy Orkiestry Wojskowej z Dęblina z udziałem chóru Lotniczej Akademii Wojskowej oraz występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dęblinie.
Następnie odbył się przemarsz uczestników ulicami miasta na plac przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”. W przemarszu udział wzięli: Kompania Honorowa WP z pocztem sztandarowym LAW, Orkiestra Wojskowa z Dęblina, poczty sztandarowe dęblińskich szkół, organizacji społecznych i związkowych; przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i jednostek podległych gminie, harcerze dęblińskich drużyn ZHP i ZHR i innych organizacji społecznych oraz licznie mieszkańcy Dęblina.
Tam odbył się uroczysty apel z okazji 100 – Lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przemówienia na tę okoliczność wygłosili Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka mówiąc:
„…W historii Naszej Ojczyzny rzadko miały miejsce dni szczęśliwe i spokojne. Częściej życiu Naszych Rodaków towarzyszyły: groza, lęk przed wrogiem, niewola i walka o wolność.
Sto lat temu spełniły się sny pięciu prawie pokoleń Polaków. Sny o niepodległości. Polacy potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia. Polska narodziła się na nowo. Ten sukces był dziełem walki toczonej od powstania Kościuszkowskiego aż po zakończenie I wojny światowej. To był sukces Tych, którzy przez sto dwadzieścia trzy lata pozostawali nieugięci oraz utrzymywali ducha polskości na okupowanych ziemiach.
Warto pamiętać o Wielkich Polakach tamtych czasów oraz o tym, że Ci dzielni ludzie reprezentując różne obozy potrafili porozumieć się w sprawach najważniejszych…”
oraz Prorektor ds. kształcenia i studenckich płk dr inż. Adam Wetoszka.
Z kolei był apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i kwiatów, montaż instrumentalny
w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Dęblina oraz parada motocyklowa członków Grupy Motocyklowej „Delta”.
Wydarzenia towarzyszące to:
Delegacje:
Zapraszamy do obejrzenia foto galerii.