W święcie udział wzięły władze samorządowe na czele z gospodarzem miasta - Beatą Siedlecką, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, przedstawiciele środowisk wojskowych, poczty sztandarowe instytucji państwowych, rodziny żołnierzy 15 Pułku Piechoty „Wilków”, kombatanci, organizacje społeczne oraz mieszkańcy Dęblina.
Uroczyste obchody zaczęły się od odczytania apelu poległych. Głos podczas uroczystości zabrała Burmistrz Miasta Dęblin, przypominając historię Pułku.
„…W 1918 roku w Bochni rozpoczyna się historia tych dzielnych żołnierzy, którzy w okresie międzywojennym stacjonowali w Dęblinie. Żołnierze tego Pułku brali udział w wojnie polsko - bolszewickiej, w tym w bitwie warszawskiej oraz w wojnie polsko - ukraińskiej.
Naczelny Wódz Marszałek Piłsudski docenił cnoty i zauważył trud wojennego rzemiosła żołnierzy Oddziału i w 1920 roku uhonorował Pułk najwyższym odznaczeniem Virtuti Militari. Po trudach wojennych i wprowadzonych zmianach w organizacji wojska Pułk w 1921 roku przybył na stałe do Dęblina.
To dzięki niezłomnej postawie, walce i oddaniu żołnierzy, dzisiaj możemy cieszyć się wolną i niepodległą Ojczyzną. Choć od tych czasów mija 100 lat to pamięć o trudzie żołnierzy, którzy nie szczędzili swojej krwi i życia za Polskę jest wciąż żywa. To dzięki
takim jak Oni kolejne pokolenia, w tym nasze mogą nazywać się Polakami…”
Wyniosłość Święta Pułkowego podkreśliła uroczysta salwa honorowa. Następnie zgromadzeni goście składali wiązanki oraz zapalali znicze pod pomnikiem 15 Pułku Piechoty „Wilków” oddając hołd poległym żołnierzom.
Dalsze części uroczystości to wizyty na cmentarzach Balonna i parafialnym, gdzie uczestnicy oddali hołd poległym tam żołnierzom zapalając znicze i składając wieńce na pomnikach pamięci narodowej.
Obchody święta 15. Pułku Piechoty „Wilków” zakończyły się mszą świętą w intencji żołnierzy Pułku
w kościele p.w. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie. Msza odprawiona została pod przewodnictwem ks. kpt. Marcina Czeropskiego z parafii p.w. Matki Bożej Loretańskiej w Dęblinie oraz ks. Remigiusz Niewęgłowskiego. Cała ceremonia kościelna odbyła się w oprawie Orkiestry Wojskowej z Dęblina.
Po zakończonych uroczystościach w dolnej sali kościoła goście mogli skosztować grochówki, która została przygotowana przez kucharzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Zapraszamy do obejrzenia foto galerii.