Festiwal pełni funkcję artystyczną i edukacyjną. Jego celem jest popularyzacja kultury ludowej wśród najmłodszych pokoleń, rozwijanie talentów i wrażliwości artystycznej dzieci, a także integracja uczniów i przedszkolaków z placówek oświatowych zlokalizowanych w powiecie ryckim.
W tegorocznym Gaiku zaprezentowało się 50 uczestników (soliści i zespoły), łącznie ponad 100 dzieci z ponad 20 szkół podstawowych i przedszkoli. Zadaniem występujących było oczywiście zaprezentowanie jednej piosenki ludowej z dowolnego regionu Polski. Prezentacje skupiały się nie tylko na walorach muzycznych, ale również wizualnych. Dzieci paradowały w barwnych strojach ludowych lub inspirowanych polskim folklorem. Widowisko podziwiali przybyli opiekunowie oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Dęblin Pan Roman Dariusz Bytniewski, Zastępca Burmistrza Pan Krzysztof Uznański, reprezentująca Starostwo Powiatowe w Rykach Pani Lilianna Dąbrowska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych a także Radni i Dyrektorzy placówek oświatowych i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie. Występy w trzech kategoriach wiekowych oceniało Jury w składzie: Małgorzat Knap, Konrad Grabowski, Sylwia Gogacz.
Festiwalowi towarzyszyły dodatkowe atrakcje: występy taneczne grup dziecięcych ZPiT „Dębliniacy” oraz zespołu „Mała Rewia Taneczna” z MDK w Dęblinie, animacje i zabawy z tańcem i śpiewem ludowym oraz słodki poczęstunek.
Na zakończenie Festiwalu odczytano werdykt Jury i wręczono wszystkim uczestnikom dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Powiat Rycki i Miasto Dęblin. Organizator Festiwalu – Miejski Dom Kultury w Dęblinie nagrodził wszystkich występujących pamiątkowymi medalami, a placówki biorące udział w wydarzeniu otrzymały wykonane przez artystów instruktorów MDK wiklinowo-ceramiczne statuetki zawieszane.
Festiwal prowadziła i koordynowała jego pomysłodawczyni Małgorzata Knieć Sprawka – instruktor zespołów tanecznych MDK w Dęblinie.
Składamy serdeczne podziękowania dla Lotniczej Akademii Wojskowej i Restauracji „Piekiełko” za umożliwienie organizacji Festiwalu w sali Pałacu Jabłonowskich w Dęblinie. Wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich nauczycieli i opiekunów za przygotowanie występów i zainteresowanie dzieci kulturą ludową. Tradycja i dziedzictwo są warte kultywowania dla poczucia jedności, budowania tożsamości od najmłodszych lat i dla tak miłych wspomnień i wrażeń jakich dostarcza Festiwal GAIK.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom XIII Powiatowego Festiwalu Dziecięcej Piosenki Ludowej GAIK! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i załączonego protokołu.