r. Imieniny:
logo

ĆWICZENIA SŁUŻB RATOWNICZYCH W DĘBLINIE

29.10.2024
Ćwiczenia służb ratowniczych w Dęblinie W dniu 23 października 2024 r. na terenie miasta Dęblin przeprowadzone zostały ćwiczenia zgrywające z udziałem 16 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu ryckiego działających w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rykach przy współudziale Miasta Dęblin. 
W zorganizowanym ćwiczeniu brała udział formacja ochotniczej ochrony przeciwpożarowej, funkcjonującą jako jedyna w naszym mieście tj. OSP Dęblin – Masów. Celem ćwiczeń było podnoszenie poziomu wyszkolenia strażaków OSP z zakresu:

-       poszukiwania zaginionej osoby z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych,

-       prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w obiektach użyteczności publicznej przeznaczonych dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się,

-       ochrony przeciwpowodziowej tj. metod podwyższania wału,

-       rozkładania elementów Mobilnego Systemu Przeciwpowodziowego chroniącego Miejski Dom Kultury w Dęblinie oraz stanicę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

System przez swoją prostą konstrukcję jest łatwy do montażu i użytkowania. Idealnie spisuje się gdy potrzebna jest szybka ochrona obiektu przed podnoszącym się poziomem wody. Zaprojektowany 
i wykorzystywany w m. Dęblin system jest innowacyjnym rozwiązaniem niezbędnym do ochrony różnych obiektów przed powodzią. Elementy mobilnego systemu ochrony przeciwpowodziowej są konserwowane i utrzymywane w należytym stanie technicznym przez służby podległe Miastu Dęblin. Rozłożenie slupów i belek zapory powodziowej wymaga zaangażowania większej liczby osób. Dlatego też rozkładanie elementów zapory było jednym z epizodów podczas przeprowadzonych ćwiczeń zgrywających.

Ćwiczenia były też okazją do sprawdzenia współdziałania pomiędzy poszczególnymi jednostkami OSP i Komendą Powiatową Państwowej Straż Pożarnej w Rykach, a także Miastem Dęblin. Ponadto, stworzyły warunki do podzielenia się wiedzą oraz pozwoliły na wymianę wzajemnych doświadczeń.

Dziękuję wszystkim uczestnikom biorącym udział w ćwiczeniach zgrywających za nieustanny zapał oraz chęć wykonywania trudnej pracy strażaka – ratownika.

Powrót