Prace przy powstaniu placówki
Zaczęło się parę lat temu, od pozyskania dużych środków na remont obiektu. Wybór padł na budynek dawnych warsztatów krawieckich przy obecnym Miejskim Domu Kultury będący w zasobie nieruchomości Urzędu Miasta. Budynek niszczał od czasu powodzi w 2010 roku i wymagał sporych nakładów na rewitalizację. Zasadniczy remont zakończył się jesienią zeszłego roku i pochłonął ponad 300 tys. złotych. Na potrzeby ekspozycji przeznaczono dwie sale oraz łączący je korytarz. Dzięki pomocy żołnierzy z Twierdzy przetransportowano do izby zachowane eksponaty z dawnego Ośrodka Historii Węzła PKP. Następnie do izby trafiały elementy dotychczasowych wystaw poświęconych historii miasta, które przygotowywane były członków TPD w ramach dotacji z Urzędu Miasta dla organizacji pozarządowych. Z czasem pojawiły się też darowizny od mieszkańców, mające szczególną wartość bo będące pamiątkami po znanych w Dęblinie osobach.
W ramach programu „Izby Pamięci” z Narodowego Instytutu Muzeów Towarzystwo Przyjaciół Dęblina pozyskało 22330 zł, które przeznaczyło m.in. na spotkania z mieszkańcami oraz wykonanie spisu pozyskanych eksponatów.
Otwarcie
W końcu nadszedł dzień otwarcia Historycznej Izby Regionalnej, 14 września 2024 roku. Zaproszeni goście, oficjele, członkowie TPD, darczyńcy, wolontariusze, mieszkańcy, wszyscy zgromadzili się aby być świadkami otwarcia izby i ciekawi efektu końcowego wielomiesięcznych przygotowań. Pogoda dopisała mniej, był to jednak jedynie deszcz będący słabym echem ulew, które spowodowały powodzie na Dolnym Śląsku. Wrażenia zasłyszane na gorąco wskazują, że rzeczywiście brakowało w Dęblinie miejsca spinającego różnorodne wątki, historie i tradycje składające się na losy miasta i jego mieszkańców. Pozytywnie przyjęto, że takie miejsce się pojawiło.
Wizja przyszłości
Jeśli ktoś uważa, że organizatorzy osiedli na laurach, nic bardziej błędnego. Snują już plany włączenia multimediów i wielu innych elementów ekspozycji jak wielkoformatowe grafiki z mapami i planami. Do tego twórcy tej świeżo otwartej placówki zaczynają się martwić szczupłością [sic] miejsca. Okazuje się, że nawet powiększenie przestrzeni wystawowej dwukrotnie mogłoby nie wystarczyć do zaprezentowania wszystkich posiadanych zbiorów. To tylko pokazuje jak różnorodne są pamiątki związane z Dęblinem i jego mieszkańcami oraz ile niedopowiedzianych historii kryje się w zgromadzonych eksponatach.
Tyle słów starających się opisać izbę oraz perypetie jej powstania ale nic nie zastąpi osobistej wizyty i przekonania się na własne oczy jak wygląda stan obecny, obejrzenia eksponatów i wysłuchania ambitnych planów na przyszłość. Zapraszamy więc do odwiedzenia Izby otwartej we wtorki w godzinach 10-14, w środy 16:30-19, oraz w pierwszą niedzielę miesiąca od 10 do 14. Zachęcamy też do pomocy w dalszym rozwoju izby oraz poszerzania zbiorów.
Tekst: Dariusz Pawlak
Zdjęcia: Urszula Krzemińska