r. Imieniny:
logo

PODSUMOWANIE X MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ Z MUZYKĄ ORGANOWA W DĘBLINIE.

31.07.2024
Grupa siedmiu osób, włączając jedną kobietę trzymającą bukiet kwiatów, stoi wewnątrz kościoła z kolorowymi witrażami. I tak dziesiąta edycja Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Organową w Dęblinie przeszła do historii. Miała oprawę godną jubileuszu. Co prawda koncert inauguracyjny należał do znakomitej orkiestry 
i solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją ppłk Marcina Ślązaka, ale i tak organy dały o sobie znać w sposób stanowczy, bo „Bogurodzica” stanowiąca temat Finału IX Symfonii Organowej Feliksa Nowowiejskiego z towarzyszeniem instrumentów dętych blaszanych i kotłów (partię solową wykonał JERZY KUKLA, założyciel i kierownik artystyczny dęblińskich festiwali) od razu wyznaczyła poziom koncertu i zafascynowała słuchaczy otwierając drogę do ich serc innym arcydziełom Henryka Wieniawskiego i Stanisława Moniuszki (rewelacyjnie zagrana Uwertura do opery „Halka”).

To działo się 16 czerwca. Dębliński kościół p.w. Św. Piusa V pękał w szwach. Rangi koncertowi inauguracyjnego dodała obecność nowo wybranych władz miejskich z Panem Burmistrzem Romanem Dariuszem Bytniewskim i Zastępcą Krzysztofem Uznańskim.

Następne trzy koncerty miały już formę recitali czysto organowych, ale walory brzmieniowe znakomitych organów Walckera zainstalowanych w naszym kościele pozwalają ja wykonywanie utworów wszystkich epok i kręgów kulturowych, więc dzięki ich możliwościom barwowym oraz klasie wykonawców zapraszanych co roku do stolicy polskich skrzydeł słuchacze zawsze otrzymują atrakcyjną muzykę i czas spędzony z nią nigdy się nie dłuży.

Staraniem organizatorów jest zawsze to, aby muzycy przyjeżdżający z zagranicy prezentowali muzykę kręgów kulturowych z których pochodzą. Co prawda MARTA MISZTAL BLOCH która zagrała 23 czerwca pochodzi z Zakopanego, ale swoje wykształcenie jako rzeźbiarka odebrała w Paryżu zaś jako organistka w Madrycie i od wielu lat mieszka w stolicy Hiszpanii, więc w sposób kompetentny, przy znajomości wszystkich tajników interpretacyjnych, przedstawiła dęblińskim słuchaczom dzieła muzyki hiszpańskiej od baroku do późnego romantyzmu. 

HSIAO-YI YU z Tajpei która już po raz drugi przyleciała do Polski a swój pierwszy w Polsce koncert zagrała właśnie w Dęblinie, oprócz utworów z kręgu organowej klasyki (J.S. Bach, CH. M. Widor) zagrała utwory kompozytorów z Tajwanu. Co było dla słuchaczy niezwykłą muzyczną wędrówką w nieznane. Niezapomniany wieczór 30 czerwca.

I w końcu efektowne zakończenie festiwalu w wykonaniu profesora wrocławskiej Akademii Muzycznej PIOTRA ROJKA w którego programie znalazła się znana każdemu słynna Toccata i Fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha a na zakończenie – improwizacja na tematy dęblińskie. 

Każdy z artystów wykonał również utwory Mieczysława Surzyńskiego, najwybitniejszego obok Feliksa Nowowiejskiego polskiego organistę i kompozytora z początku XX wieku, bowiem w tym roku przypada setna rocznica jego śmierci. 

 


Autor: Jerzy Kukla

Towarzystwo Przyjaciół Dęblina 

 


Miasto Dęblin Pozytywnie 

Powrót