Wykonano rysunki obrazujące skutki picia alkoholu. Zajęcia wakacyjne po raz kolejny potwierdziły, że Biblioteka, to nie tylko półki z książkami, ale również miejsce pełne możliwości spędzenia w sposób ciekawy i pożyteczny wakacji. Warsztaty, zabawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, to był cykl wakacyjnych zajęć prowadzonych pod okiem bibliotekarki. W ciągu tygodnia uczestnicy akcji „Wakacje z Biblioteką” wzięli udział w wielu atrakcyjnych formach spędzania wolnego czasu.
Pierwszego dnia (7 sierpnia) dzieci miały okazję poznać kulturę i tradycje Hiszpanii oraz nauczyć się podstawowych słów z języka hiszpańskiego. A to za sprawą zajęć z zaproszoną do biblioteki Panią Mariolą Babraj, nauczycielką języka hiszpańskiego i bibliotekarką. Drugiego dnia (8 sierpnia) Bibliotekę odwiedzili funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Żytkowicach. Kapitan Paweł Wójcik i sierżant Karol Madejek opowiedzieli dzieciom w prosty sposób o specyfice swojej pracy. Największe zainteresowanie wzbudził jednak pies specjalny – Nok. Dzieci mogły głaskać psa, a nawet wydawać proste komendy, prowadzić na smyczy i robić pamiątkowe zdjęcia.
Podczas wakacyjnych spotkań, dzieci miały okazję poznać również specyfikę pracy dziennikarza prasowego. A to za sprawą kolejnego gościa, który pojawił się w Bibliotece w środę (9 sierpnia). Pan Tomasz Kępka z redakcji „ Twojego Głosu” opowiedział dzieciom, jak powstają teksty, jak wymyślać ciekawe tytuły, aby zaciekawić czytelników i jak zbierać materiały oraz jak przeprowadzać wywiady i robić ciekawe zdjęcia. Ponadto podczas zajęć uczestnicy zapoznali się ze zjawiskiem uzależnienia od nałogów, w wyniku, czego wykonali rysunki o tej tematyce.
Z kolei w czwartek (10 sierpnia) uczestnicy wybrali się wspólnie na wycieczkę do Rodzinnego Parku Rozrywki i Edukacji „Las Odkrywców” w Ułężu. Dzieci spędziły kilka godzin na świeżym powietrzu, zjeżdżały na zjeżdżalniach, wspinały się na drewniane konstrukcje i relaksowały się nad strumykiem. Rodzice dzieci, które pojechały na wycieczkę pokrywali tylko część kosztów wycieczki. Na wyjazd udało się pozyskać dofinansowanie ze środków Komisji do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dęblinie oraz z Zarządu Osiedla Masów i Zarządu Osiedla Lotnisko.
Ostatniego dnia (11 sierpnia) dzieci i młodzież wzięła udział w zajęciach z pracownikami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Ryk. Aspirant Piotr Chadaj, młodszy ogniomistrz Mariusz Okunowski i sekcyjny Patryk Kocyk opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, o tym jak ratują mienie, zdrowie i życie ludzkie. Strażacy pokazali też, jak udzielać pierwszej pomocy. To był wspaniały i aktywny czas.
Dzieci miały też okazję uczestniczyć w lekcji historii z Panem Dariuszem Pawlakiem, który opowiedział o ciekawych miejscach w Dęblinie. Dzieci obejrzały historyczne miejsca, których dziś już nie ma.
Ostatnim spotkaniem, które było również zakończeniem akcji było spotkanie z Panem Mirosławem Czarnym, członkiem Dyskusyjnego Klubu Książki. Pan Mirosław przeczytał dzieciom kilka autorskich wierszy i ciekawe zagadki na różne tematy. Cieszymy się, że nasza akcja cieszyła się zainteresowaniem i zapraszamy za rok. Nie mogłaby się ona odbyć bez wsparcia sponsorów. Poczęstunek dla dzieci oraz gości podczas trwania akcji i artykuły papiernicze ufundowali Radni Rady Miasta Dęblin: Wsparli nas: Pani Maria Cydejko - Radna z osiedla Lotnisko, Pani Edyta Papis - Radna z osiedla Lotnisko, Pani Monika Grzęda - Radna z osiedla Lotnisko oraz Pan Artur Marzysz - Radny z osiedla Masów. Słoneczniki, które były wręczane gościom podarowali Pani Alicja i Pan Wiesław. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie !!!
Tekst i zdjęcia: Magdalena Grzelak/ MBP Filia Masów
Miasto Dęblin Pozytywnie