r. Imieniny:
logo

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW W DĘBLINIE

11.05.2022
Kawałek plakatu W sobotę 14 maja 2022 roku zapraszamy na spotkanie z zabytkami techniki lotniczej podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

W programie zaplanowaliśmy prezentacje nowych wystaw, nowych aranżacji oraz obiektów z kolekcji naszej i współpracujących muzeów. Wieczorne spotkanie z historią lotnictwa to także możliwość obejrzenia zabytków w nowym świetle dzięki iluminacji obiektów na ekspozycji plenerowej. Kierunkowe delikatne światła i światłocienie będą wydobywać niewidoczne za dnia walory artystyczne i plastyczne konstrukcji samolotów i śmigłowców.

Wydarzenie odbywać się będzie w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów ICOM, któremu w tym roku patronuje hasło: The Power of Museums – Siła muzeów –  ideą tego dnia jest pokazanie muzeum jako miejsca posiadającego siłę do zmiany świata wokół nas, odkrywania, uczącego historii i otwierającego nasze umysły na nowe idee oraz na budowanie lepszej przyszłości.

 

PROGRAM

18.00 – uroczyste otwarcie Europejskiej Nocy Muzeów , występ Orkiestry Wojskowej z Dęblina

18.30 – Prezentacja nowej wystawy czasowej „Żwirki i Wigury start do wieczności” – Wystawa nawiązuje do 90. rocznicy wielkiego zwycięstwa Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych w 1932 roku, znanych w Polsce pod francuską nazwą Challenge. Wystawa została przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Domem Polskim Żwirki i Wigury w Cierlicku. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie, dokumenty oraz pamiątki po zwycięskich lotnikach zachowane w zbiorach muzealnych. Scenariusz wystawy: dr Roman Kozłowski, Marcin Kalbarczyk, Dagmara Krukowska, współpraca: Jacek Zagożdżon, Katarzyna Ragus, Malwina Markiewicz.

19.00 – „Pułkownik pilot Władysław Gnyś – bohater z Sarnowa” wieczór wspomnień z udziałem rodziny płk. pil. Władysława Gnysia i mieszkańców Gminy Gniewoszów. W ramach spotkania:  wspomnienia rodzinne, projekcja filmu „Pilot Gnyś – na przekór nienawiści” (fragmenty), wystawa okolicznościowa. Partnerem spotkania są: Gmina Gniewoszów, Koło Gospodyń Wiejskich w Borku „Nasz Borek” i „Sarenki” w Sarnowie.

20.30 – Zabytki w innym świetle – prezentacja i uruchomienie zabytkowego ciągnika Lanz Bulldog z kolekcji Dariusza i Andrzeja Kalinowskich

Obserwacja nieba – stanowisko Koła naukowego Astronomicznego i Aeronautycznego z Lotniczej Akademii Wojskowej

21.00 –  Dziwny jest ten świat, koncert, część I, prowadzenie: Andrzej Królikowski

wystąpią: Zespół „Dywizjon” z Ogólnokształcącego, Liceum Lotniczego w Dęblinie, Dominika Kubiś z Domu Chemika w Puławach, zespoły „Szarotki” i „Harnasie” z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich

21.45 – Zabytki w innym świetle – prezentacja i uruchomienie APM-90M, nawigacyjnego reflektora lotniskowego. Zainstalowany na podwoziu  ZiŁ-130 zestaw reflektora będą obsługiwać żołnierze Kompanii Ubezpieczenia Lotniska dęblińskiej 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

22.00 – Dziwny jest ten świat, koncert, część II, prowadzenie: Andrzej Królikowski

wystąpią: Studio piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie, Łukasz Leń z projektem „Emocean Drive”, zespół „ISTNA”, zespół „WILAW” z Lotniczej Akademii  Wojskowej, soliści zespołu „Dywizjon”: Daria Marek, Ania Spudowska, Emilka Kozłowska, Kamil Niemkowicz,  Olaf Kąkol oraz gościnnie Dominika Saran.   Finał – zespoły „Dywizjon”, „Szarotki” i „Harnasie”

23.00 – zakończenie Europejskiej Nocy Muzeów

 

W trakcie Nocy Muzeów zapraszamy na stoisko partnera wydarzenia – Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie.

 

Noc Muzeów to okazja do obejrzenia:

wystawy stałej „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”, wystaw czasowych: „Archeologia lotnicza. Archeologia lotnictwa” (hangar); oraz „Skrzydlata Husaria”

dodatkowo oferujemy do zwiedzania 3 statki powietrzne:  pasażerski samolot Jak-40, największy i jedyny w Polsce śmigłowiec Mi-6A oraz udostępniony w tym roku samolot An-26

 

Partnerem wydarzenia jest  32. Drużyna Harcerska ZHP działająca przy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Zabytki w innym świetle zobaczymy dzięki projektowi muzyczno-artystycznemu MASOV

 

Zapraszamy w godzinach 18.00-23.00

Wstęp: 1 zł (będzie przeznaczony na renowację zabytków)

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1

Plakat z informacjami

 

Miasto Dęblin Pozytywnie.

https://muzeumsp.pl/wydarzenia/europejska-noc-muzeow-w-deblinie/

 

Powrót