W piątek o godzinie 6:00 mieszkańcy naszego powiatu wyruszyli w długą podróż autokarem. Pierwszy postój odbył się na granicy Polsko Ukraińskiej w Hrebennem, gdzie uczestnicy wycieczki mogli wymienić polskie złotówki na ukraińskie hrywny. Po przekroczeniu granicy wycieczka wyruszyła do miejsca noclegu, a mianowicie do miasta Kołomyja, zabierając po drodze ze Lwowa Panią Krystynę przewodnika wycieczki. Późnym wieczorem autokar zajechał pod hotel Pisanka i tak zakończył się pierwszy dzień wycieczki.
Kolejny dzień zmagań - sobota to wizyta w mieście Czerniowce, lecz głównym punktem programu był zamek króla Kazimierza Wielkiego w Haliczu. Mieszkańcy naszego powiatu zapoznali się z architekturą zamku i historią panującego tam Polskiego króla. Po powrocie do hotelu wszyscy zasiedli przy wspólnym stole i skonsumowali kolację, dla chętnych zorganizowano wspólną zabawę integracyjną.
Niedziela to trzeci i ostatni dzień wycieczki. W tym dniu polska grupa odwiedziła cmentarz Łyczakowski i cmentarz Orląt Lwowskich we Lwowie. Są to miejsca szczególnie ważne dla Polaków. Przedstawiciele władz samorządowych z powiatu Ryckiego w tym Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Dęblin Leopold Świetliński, Radny Rady Miasta Dęblin Andrzej Kurowski, Wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla Jagiellońskie Iwona Ziemkiewicz – Kurdziałek, Przewodniczący Zarządu Osiedla Wiślana – Żwica Kamil Krypski, Wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla Stawy Malwina Lizak, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Monika Bąkała, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Usług Zdrowotnych Urszula Pielacka - Chodoła, Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski, Wójt Gminy Nowodwór Ryszard Piotrowski oraz mieszkańcy miasta i powiatu złożyli kwiaty na mogile uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, poległych w latach 1918–1920. Odwiedzono również min. grób polskiej poetki i nowelistki okresu realizmu Marii Konopnickiej. Następnie wszyscy udali się na rynek Lwowski, gdzie zjedli ostatni wspólny posiłek i wyruszyli w podróż do ojczyzny.
Wycieczka miała głownie charakter historyczno – krajoznawczy lecz nie obyło się bez akcentów patriotycznych. Dodajmy, że udział w wycieczce jest możliwy dla wszystkich chętnych, którzy opłacają koszta z własnej kieszeni.
Kolejny wyjazdy z Osiedlem Jagiellońskim można zaliczyć do udanych. Zarząd Osiedla zaprasza do udziału w kolejnych wycieczkach, o których więcej można dowiedzieć się na fanpagu Facebooka „Osiedle Jagiellońskie”.
Zachęcamy do obejrzenia foto relacji.